Grb Kikinde

Актуелно

Будите информисани...

Одбојкашки камп „Јелена Николић” у Кикинди: Врхунски тренери, одлични услови и будући шампиони из Србије и Мађарске

Датум: 27.06.2026.

Одбојкашки камп „Јелена Николић” поново је претворио Кикинду у центар омладинске одбојке, окупивши ове године 35 девојчица и дечака узраста од 10 до 16 година из Србије и Мађарске. Млади спортисти, уз рад са признатим стручњацима, усавршавају своју одбојкашку технику, али и стичу небројена нова пријатељства. Камп су посетили градоначелник Кикинде Младен Богдан и председница Спортског савеза Кикинде Јелена Чуданов, како би пружили подршку овој значајној спортској манифестацији и уверили се у сјајне услове у којима деца тренирају и бораве.

''Спортски савез Кикинде увек ће са поносом подржати кампове који на прво место стављају правилан развој деце и спортски дух. Долазак младих одбојкаша из Србије, али и из суседне Мађарске, доказ је да је Кикинда препозната као одличан домаћин са врхунском инфраструктуром. Пресрећна сам када видим ову енергију на терену и сигурна сам да ће многи од ових малишана израсти у врхунске спортисте, али пре свега у добре људе. Наставићемо да улажемо у младе и у овакве међународне спортске размене'', истакла је Јелена Чуданов.

Организаторка кампа и наше прослављено одбојкашко име, Јелена Николић, истакла је да је поновни долазак деце најбољи доказ успеха претходне године:

''Домаћини су изузетни, услови су одлични, смештени смо у Дому ученика. Кикинда је прелеп, миран град и заиста уживамо овде. Посебан акценат је стављен на индивидуални рад са децом јер кампови служе да им се неко додатно посвети. За седам дана не може неко да постане врхунски одбојкаш, али може да научи на којим елементима треба да ради када се врати у свој клуб. Деца се одлично друже и ван тренинга, шетају градом, користе спољне терене и стварају нова пријатељства”, навела је Јелена Николић.

Са младим надама ради изузетан стручни тим. Међу њима су тренер кадетске репрезентације Србије Љубомир Галогажа, тренер Никола Ражнатовић чија енергија додатно мотивише децу, као и кондициони тренер и физиотерапеут Карољ Ференц из Мађарске. За оне најмлађе, популарно назване „Пахуљице”, организована је и посебна школа одбојке коју води Николина Томић.

''Са старијом групом више радимо на тактичком делу, системима игре и доношењу одлука на терену, док је код млађих фокус готово искључиво на техници. Они једва чекају да играју и кроз игру најлакше усвајају знања. Одбојка је изузетно динамичан и интелигентан спорт, који развија размишљање, брзину одлучивања и тимски дух”, закључује Томић.
 

Свечани пријем у Кикинди: Град наградио 19 најуспешнијих ученика поклон-ваучерима

Датум: 27.06.2026.

У башти Градске куће уприличен је свечани пријем за 19 ученика основних и средњих школа који су током протекле школске године остварили врхунске резултате и кући донели награде са републичких такмичења. Као знак признања за њихов труд, знање и изузетан успех, локална самоуправа им је уручила вредне поклон-ваучере у износу од 20.000 динара – за девојчице у ланцу „DM”, а за дечаке у спортској радњи „Sport Vision”. Градоначелник Кикинде, Младен Богдан, истакао је да су ови млади људи понос града и доказ да локална средина има квалитетан образовни систем.

''Имамо 19 ученика који су остварили врхунске резултате, што показује колико у нашем граду има талентоване деце, али и колико се озбиљно ради у образовању. Желели смо да их на овај начин наградимо, покажемо да смо поносни на њих и да им дамо подстрек за нове успехе. Надам се да ћемо у годинама које долазе имати још више оваквих повода за славље”, поручио је градоначелник Богдан.

Међу награђеним ученицима је Јована Лисулов, ученица седмог разреда Основне школе „Свети Сава”, која је освојила високо друго место на републичком такмичењу из енглеског језика.

''Такмичење је било лепо искуство, а много су ми значиле припреме и подршка наставнице Браниславе Вујовић. Поклон-ваучер је право изненађење и веома сам срећна због овог признања. Овакви гестови су велики подстрек за све нас”, изјавила је Јована.

Сјајан успех ове године забележила је и Сања Давидовић, ученица шестог разреда ОШ „Жарко Зрењанин”, која се истакла и остварила запажене резултате у чак четири предмета – физици, математици, српском језику и биологији.

''Поносна сам на све што сам постигла, а посебно ми је драго што је Град организовао овакав пријем. Било је лепо дружити се са осталим успешним ученицима и ово је заиста дивно признање”, рекла је Сања.
 

Oдржан 41. Меморијал „Мирослав Антић” у Мокрину: Вече прожето стиховима, емоцијама и младом поезијом

Датум: 24.06.2026.

На Варошком тргу у Мокрину одржан је традиционални, 41. Меморијал „Мирослав Антић”, посвећен једном од највећих песника и боема. Под слоганом „Псовке нежности”, овогодишња манифестација окупила је бројне еминентне уметнике, глумце, музичаре и љубитеље Микиног стваралаштва, који су евоцирали успомене на његов бесмртни лирски рукопис. Током богате културно-уметничке вечери, публика је уживала у стихова које су надахнуто изводили доајен нашег глумишта Нада Блам, млада београдска глумица Јелена Тркуља, као и глумац Иван Томић. Музички део програма употпунили су вокални солисти Филип Жмахер и Ружа Чавић. Вече је започело емотивним казивањем Антићеве „Бесмртне песме” у извођењу глумца Миодрага Петровића, уз пратњу тамбурашког оркестра „Мокас”, чиме је одмах успостављена препознатљива банатска сета и романтичарски дух. Програму је присуствовала Маријана Мирков, чланица Градског већа.

''Меморијал ’Мирослав Антић’ већ више од четири деценије представља један од најважнијих културних светионика, не само Мокрина и Кикинде, већ и читаве Војводине. Град Кикинда са поносом подржава ову манифестацију која на најлепши начин чува сећање на нашег Мику – песника који је својим стиховима заувек прославио ову равницу. Посебно нас радује што је ове године фокус на младим ствараоцима, јер управо кроз њихово перо Микина заоставштина наставља да живи и инспирише неке нове генерације'', истакла је Маријана Мирков.

Посебност овогодишњег Меморијала огледала се у увођењу такмичарског дела за младе ствараоце који настављају Антићев лирски вез. Своју поезију публици су представили млади песници Наталија Павлићевић из Блаца, Хан Хаџибулић из Новог Пазара и Симона Дмитровић из Београда. О победнику и добитнику вредне награде „Микино златно перо” одлучивала је мокринска публика гласањем путем листића.

''За нас Мокринчане, Мика није само велики песник, он је део нашег идентитета и духа који се и данас осећа на овом Варошком тргу. Веома смо поносни што смо успели да одржимо континуитет од 41 године и што смо ове године у програм уврстили и такмичарски део за младе песнике из целе Србије. Мокрин је кућа поезије, а ова ноћ, испуњена стиховима, тамбурашима и пријатељима нашег места, доказала је да ’Псовке нежности’ и даље имају најтоплији одјек у нашим срцима'', додао је Горан Ристић, председник Савета месне заједнице Мокрин.

Програм су организовали Месна заједница Мокрин и Град Кикинда.
 

Кикинда уз звуке опере и севдалинки прославила Светски дан музике

Датум: 21.06.2026.

Поводом обележавања Светског дана музике, у препуној башти Градске куће у Кикинди уприличено је јединствено музичко вече. Пред бројном кикиндском публиком наступили су прваци опере Народног позоришта у Београду, мецосопран Љубица Вранеш и бас Драгољуб Бајић, а организатор овог културног догађаја био је Културни центар Кикинда. Програму су присуствовали градоначелник, Младен Богдан и његови сарадници.

Догађају је присуствовала и Маријана Миров, чланица Градског већа, која је нагласила важност уметности у свакодневном животу:

''Музика и уметност нас оплемењују и пуне нам душу. Светски дан музике је ту да нас подсети колико је она важна, јер би без ње живот био празан. Музика нас уводи у наше најтананије емоције. Ово је био диван повод да се сви заједно окупимо у једном од најлепших и акустички најбољих простора у Кикинди, у башти Градске куће, и сигурна сам да сви са овог концерта одлазимо срца пуног лепих емоција.“

Уметници који су у Кикинди већ домаћи и радо виђени гости, извели су богат репертоар састављен од најлепших домаћих и светских шлагера. Посебно изненађење за публику био је специфичан пројекат под називом „Севдах ОПЕРА“, који представља потпуно нову форму на нашем тржишту у којој оперски певачи интерпретирају популарне севдалинке. Драгољуб Бајић, истакао је велико задовољство поновним сусретом са овдашњом публиком:

''Већ смо остварили низ успешних концерата у Кикинди. Људи су нас данас и на базару пресретали, сликали се са нама, тражили аутограме и изразили велику радост што смо поново овде. Музика носи вибрацију љубави и заједништва, без којих не можемо да живимо. Порука на Светски дан музике јесте да будемо заједно, да верујемо једни другима и да сходно томе идемо напред.“

Концерт је за све посетиоце био бесплатан, а јединствен амбијент Градске куће још једном се показао као савршена кулиса за врхунске уметничке интерпретације.
 

У Кикинди додељене субвенције за куповину бицикала: За ову меру влада огромно интересовање

Датум: 19.06.2026.

У Градској кући организована је свечана додела уговора суграђанима који су остварили право на субвенцију локалне самоуправе за куповину бицикала. Ове године за ову меру аплицирало је 187 грађана, од којих су 174 добила по 10.000 динара. Све присутне грађане који су испунили услове конкурса поздравио је градоначелник Младен Богдан.

''Огромно интересовање свих вас који сте конкурисали за ову меру града, показатељ је колико вам она значи. Поред тога што желимо да допринесемо здравим стиловима живота, возећи бицикл чувамо животну средину. Потрудићемо се да унапредимо начин за конкурисање за ову меру наредне године“, истакао је Богдан.

Члан Градског већа Ђорђе Тешин подсетио је да овај конкурс сваке године изазива велико интересовање, због чега се пријем захтева отвори и затвори у истом дану. Конкурс иначе расписује Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

''За Кикинђане је бицикл традиционално превозно средство, сви их радо возе и ово је начин да помогнемо да дођете до нових двоточкаша. Живимо у равници и то нам је предност, а уједно чувамо животну околину и пропагирамо здрав начин живота“, казао је Тешин.

Суграђани који су потписали уговоре потребно је да оду до продавница из којих су узели предрачуне како би регулисали куповину одабраних бицикала. Сви они који нису потписали уговоре, то могу учинити накнадно у просторијама Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.