Grb Kikinde

Актуелно

Будите информисани...

Oдржан 41. Меморијал „Мирослав Антић” у Мокрину: Вече прожето стиховима, емоцијама и младом поезијом

Датум: 24.06.2026.

На Варошком тргу у Мокрину одржан је традиционални, 41. Меморијал „Мирослав Антић”, посвећен једном од највећих песника и боема. Под слоганом „Псовке нежности”, овогодишња манифестација окупила је бројне еминентне уметнике, глумце, музичаре и љубитеље Микиног стваралаштва, који су евоцирали успомене на његов бесмртни лирски рукопис. Током богате културно-уметничке вечери, публика је уживала у стихова које су надахнуто изводили доајен нашег глумишта Нада Блам, млада београдска глумица Јелена Тркуља, као и глумац Иван Томић. Музички део програма употпунили су вокални солисти Филип Жмахер и Ружа Чавић. Вече је започело емотивним казивањем Антићеве „Бесмртне песме” у извођењу глумца Миодрага Петровића, уз пратњу тамбурашког оркестра „Мокас”, чиме је одмах успостављена препознатљива банатска сета и романтичарски дух. Програму је присуствовала Маријана Мирков, чланица Градског већа.

''Меморијал ’Мирослав Антић’ већ више од четири деценије представља један од најважнијих културних светионика, не само Мокрина и Кикинде, већ и читаве Војводине. Град Кикинда са поносом подржава ову манифестацију која на најлепши начин чува сећање на нашег Мику – песника који је својим стиховима заувек прославио ову равницу. Посебно нас радује што је ове године фокус на младим ствараоцима, јер управо кроз њихово перо Микина заоставштина наставља да живи и инспирише неке нове генерације'', истакла је Маријана Мирков.

Посебност овогодишњег Меморијала огледала се у увођењу такмичарског дела за младе ствараоце који настављају Антићев лирски вез. Своју поезију публици су представили млади песници Наталија Павлићевић из Блаца, Хан Хаџибулић из Новог Пазара и Симона Дмитровић из Београда. О победнику и добитнику вредне награде „Микино златно перо” одлучивала је мокринска публика гласањем путем листића.

''За нас Мокринчане, Мика није само велики песник, он је део нашег идентитета и духа који се и данас осећа на овом Варошком тргу. Веома смо поносни што смо успели да одржимо континуитет од 41 године и што смо ове године у програм уврстили и такмичарски део за младе песнике из целе Србије. Мокрин је кућа поезије, а ова ноћ, испуњена стиховима, тамбурашима и пријатељима нашег места, доказала је да ’Псовке нежности’ и даље имају најтоплији одјек у нашим срцима'', додао је Горан Ристић, председник Савета месне заједнице Мокрин.

Програм су организовали Месна заједница Мокрин и Град Кикинда.
 

Кикинда уз звуке опере и севдалинки прославила Светски дан музике

Датум: 21.06.2026.

Поводом обележавања Светског дана музике, у препуној башти Градске куће у Кикинди уприличено је јединствено музичко вече. Пред бројном кикиндском публиком наступили су прваци опере Народног позоришта у Београду, мецосопран Љубица Вранеш и бас Драгољуб Бајић, а организатор овог културног догађаја био је Културни центар Кикинда. Програму су присуствовали градоначелник, Младен Богдан и његови сарадници.

Догађају је присуствовала и Маријана Миров, чланица Градског већа, која је нагласила важност уметности у свакодневном животу:

''Музика и уметност нас оплемењују и пуне нам душу. Светски дан музике је ту да нас подсети колико је она важна, јер би без ње живот био празан. Музика нас уводи у наше најтананије емоције. Ово је био диван повод да се сви заједно окупимо у једном од најлепших и акустички најбољих простора у Кикинди, у башти Градске куће, и сигурна сам да сви са овог концерта одлазимо срца пуног лепих емоција.“

Уметници који су у Кикинди већ домаћи и радо виђени гости, извели су богат репертоар састављен од најлепших домаћих и светских шлагера. Посебно изненађење за публику био је специфичан пројекат под називом „Севдах ОПЕРА“, који представља потпуно нову форму на нашем тржишту у којој оперски певачи интерпретирају популарне севдалинке. Драгољуб Бајић, истакао је велико задовољство поновним сусретом са овдашњом публиком:

''Већ смо остварили низ успешних концерата у Кикинди. Људи су нас данас и на базару пресретали, сликали се са нама, тражили аутограме и изразили велику радост што смо поново овде. Музика носи вибрацију љубави и заједништва, без којих не можемо да живимо. Порука на Светски дан музике јесте да будемо заједно, да верујемо једни другима и да сходно томе идемо напред.“

Концерт је за све посетиоце био бесплатан, а јединствен амбијент Градске куће још једном се показао као савршена кулиса за врхунске уметничке интерпретације.
 

У Кикинди додељене субвенције за куповину бицикала: За ову меру влада огромно интересовање

Датум: 19.06.2026.

У Градској кући организована је свечана додела уговора суграђанима који су остварили право на субвенцију локалне самоуправе за куповину бицикала. Ове године за ову меру аплицирало је 187 грађана, од којих су 174 добила по 10.000 динара. Све присутне грађане који су испунили услове конкурса поздравио је градоначелник Младен Богдан.

''Огромно интересовање свих вас који сте конкурисали за ову меру града, показатељ је колико вам она значи. Поред тога што желимо да допринесемо здравим стиловима живота, возећи бицикл чувамо животну средину. Потрудићемо се да унапредимо начин за конкурисање за ову меру наредне године“, истакао је Богдан.

Члан Градског већа Ђорђе Тешин подсетио је да овај конкурс сваке године изазива велико интересовање, због чега се пријем захтева отвори и затвори у истом дану. Конкурс иначе расписује Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

''За Кикинђане је бицикл традиционално превозно средство, сви их радо возе и ово је начин да помогнемо да дођете до нових двоточкаша. Живимо у равници и то нам је предност, а уједно чувамо животну околину и пропагирамо здрав начин живота“, казао је Тешин.

Суграђани који су потписали уговоре потребно је да оду до продавница из којих су узели предрачуне како би регулисали куповину одабраних бицикала. Сви они који нису потписали уговоре, то могу учинити накнадно у просторијама Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.
 

У Руском Селу у току уређење паркинга испред комплекса „Торонтал” и католичког гробља

Датум: 16.06.2026.

Како би се олакшао приступ великом броју туриста који посећују Руско Село, започели су радови на изградњи нових паркинг места у непосредној близини католичког гробља и седишта Удружења грађана „Торонтал”. За ову инвестицију локална самоуправа је определила 2,5 милиона динара из сопствених буџетских средстава. Радове су обишли градоначелник, Младен Богдан и Бојан Микалачки, члан Градског већа.

''Овај пројекат представља континуитет улагања у развој сеоских средина. На овој локацији биће обезбеђено између 24 и 25 уређених места за паркирање, што је директан одговор на реалне потребе удружења које бележи сталан пораст посетилаца. Радови се реализују у склопу ширег програма обнове сеоских путева и пешачких стаза, чија укупна вредност износи близу пет милиона динара'', истакао је градоначелник.

Први човек „Торонтала”, Шандор Талпаи, подсетио је да се ово удружење већ позиционирало као једна од најважнијих туристичких тачака на мапи Кикинде:

''Само током ове сезоне угостили смо око 500 малишана у оквиру једнодневних екскурзија. Поред лепог природног окружења, комплекс нуди и бројне садржаје попут батика, стазе са препрекама у шуми, грнчарије и едукативних радионица за очување старих заната, што је посебно привлачно деци. Досадашњи прилаз комплексу био је знатно компликованији за веће групе и аутобусе, првенствено због проласка тешке пољопривредне механизације која је стварала гужве. Реализацијом овог пројекта тај проблем ће бити трајно решен'', додао је Талпаи.

Ипак, крајњи циљ удружења је да се на овом простору укупно оформи око тридесет паркинг места, чиме би се комплетна инфраструктура око гробља и самог комплекса у потпуности ставила у функцију и прилагодила свим будућим гостима.
 

Нова зелена оаза у Накову: Завршена изградња пешачких стаза око језера

Датум: 16.06.2026.

У Месној заједници Наково успешно су приведени крају радови на уређењу пешачких стаза око језера које се налази на самом ободу насеља. За реализацију ове значајне инвестиције издвојено је 12,4 милиона динара, а средства су обезбеђена путем конкурса за унапређење руралне инфраструктуре који је расписао Покрајински секретаријат за пољопривреду, шумарство и водопривреду. Како изгледа ова уређена локација, лично су се уверили градоначелник, Младен Богдан и члан Градског већа Бојан Микалачки.

''Наково је, захваљујући заједничким напорима локалне самоуправе и Месне заједнице, а пре свега на иницијативу самих грађана, добило прелепо уређен кутак природе. Ова локација више није атрактивна само за мештане Накова, већ привлачи и становнике Кикинде и Банатског Великог Села, па чак и госте из суседне Румуније'', истакао је градоначелник, који је захвалио Покрајини на финансијској подршци и најавио да је наредни корак обезбеђивање средстава за комплетно осветљење простора.

Некадашње одлагалиште отпада потпуно је уклоњено и земљиште је рекултивисано, док је бара продубљена и трансформисана у чисто језеро које данас нуди мир, одмор, али и одличне услове за риболов. Овај потенцијал препознали су и становници румунског места Лунга, који су прешли границу и постали стални посетиоци ове оазе. Члан Савета Месне заједнице, Бранислав Чубрило, истакао је да је ово место постало центар окупљања за све генерације мештана:

''Простор је изузетно посећен – од мајки са бебама до рекреативаца који овде проводе слободно време. Радови су трајали нешто дуже од месец дана и изведени су на веома високом нивоу, тако да су грађанима сада на располагању и додатно уређени садржаји попут дечјег игралишта и терена за балоте'', додао је Чубрило.

Пројекат је обухватио постављање 2.000 квадратних метара бехатон плоча. С обзиром на специфичност и водопропусност тла на овој локацији, пре самог поплочавања извршена је темељна припрема подлоге, по истим стандардима који се примене приликом асфалтирања путева. Овај резултат је утолико значајнији ако се узме у обзир да је пре само једне деценије на овом месту била обична бара окружена великом дивљом депонијом.